A speciális finomítatlan étolajok egyike, melyet kizárólag mechanikai eljárással állítanak elő és melyet a funkcionális élelmiszer-ipari termékek közé lehet sorolni a tökmagolaj.
A tök gyűjtőnév a Cucurbitaceae családba tartozó (kabakosok) növényfélékre vonatkozik. A hazai szerb népnyelv számos elnevezést alkalmaz a tökfélék megjelölésére, ezek között van egyebek között a bundeva, dulek, ludaja, Misirača, ajduk, Šućurac is. Megtörténik, hogy egy adott tájegységen is eltérő megnevezést használnak ugyanarra a tökfélére, vagy változatra, vagy ugyanazzal a névvel illetnek egymástól megkülönböztethető tökféléket, változatokat, megjelenési formákat. A következő sorok a tökfélék latin, tudományos megnevezéseit közlik a magyar névváltozatokkal.
Cucurbita pepo L. Közönséges tök, kerti tök, cukkini, héj nélküli tök, nyári tök
Cucurbita maxima Sütőtök, téli tök
Cucurbita moschata Sonkatök, bébitök, muskáttök, pézsmatök
Cucurbita ficifolia Laskatök, fügefalevél tök
Cucurbita mixta Ezüstmagvú tök
Lagenaria siceraria Lopótök
Az egyszerű tök a legelterjedtebbnek számít a tökfélék között, számos formában, változatban létezik, a legismertebbek ezek között az olajtök, a cukkini, a patisson, a dísztökök és mások.
Az olajtök a közönséges tök (Cucurbita pepo L.) egyik formája, melyet olajban gazdag magja (Cucurbitae semen) miatt termesztenek. A magfejlődéstől függően meg lehet egymástól különböztetni a héjas és héj nélküli olajtököt (utóbbi még: ausztriai tök, stájer tök).
A Cucurbita nemzetség tökfajtái – így a közönséges tök is, melyhez az olajtök tartozik – Közép- és Dél-Amerikából származnak. Európában azután honosodtak meg, hogy Kolumbusz Kristóf felfedezte az amerikai kontinenst. Az elmondottakkal ellentétben, a héj nélküli olajtök egy természetes mutációnak köszönhetően Ausztriában, Stájerországban bukkant fel először. A XIX. század 80-as éveiben jegyezték fel. Mindez arra enged következtetni, hogy a közönséges tök Amerikából érkezett, ugyanakkor egyik különös formája, a héj nélküli tök mégis európai „találmánynak” tekinthető.
Az újvidéki Mezőgazdasági és Növénytermesztési Intézetben az olajtöknek két fajtáját fejlesztették ki. Az egyik az Olivija nevet viselő héjas olajtök, a másik pedig az Olinka névre keresztelt héj nélküli. Mindkét tök magját kedvtelésből fogyasztják, emellett pedig természetesen olaj előállítására is használják. A tökmagolajat, melyet olykor tévesen sütőtök-olajként is emlegetnek, az úgynevezett csiga-sajtolók felhasználása révén nyerik (hidegen sajtolt olaj) vagy hidraulikus sajtolás révén jutnak hozzá (szűzolaj).
A hidegen sajtolt tökmagolajt a szárított mag közvetlen úton történő sajtolása révén nyerik. A leggyakrabban a héj nélküli tököt használják erre a célra. A már említett csiga-sajtolókkal végzik a műveletet. A hidegen sajtolt olajok előállítása során a kisajtolt olaj hőmérséklete az egyik leglényegesebb feltételnek számít: az előállított olaj legfeljebb 50 Celsius-fokos lehet. Éppen ez az előállítási módszer szavatolja azt, hogy az olaj bioaktív összetevőkben gazdag maradjon az előállítás alkalmával. A vitaminok, provitaminok, szterinek, foszfolipidek, szkvalének és egyéb összetevők az olajban található zsírsavakkal együtt alkotják a végtermék tápértékét.
A tökmagolaj a magas biológiai értékkel rendelkező olajok közé sorolható a kedvező összetételben jelen lévő zsírsavaknak és más lényeges összetevőknek köszönhetően, melyek bizonyos pozitív hatást fejtenek ki az ember szervezetére. Gyulladáscsökkentő, diuretikus azaz vízhajtó, baktériumellenes hatásukról ismertek, lekötik a szabad gyököket, más néven szabad radikálisokat.
A tokoferolok és tokotrienolok a tökmagolaj meglehetősen fontos összetevőinek számítanak. Az Olinka elnevezésű olajban 650 mg/kg mennyiségű tokoferolt mutattak ki, az Olivija esetében ez az arány 300 mg/kg. A tokoferolok jelenléte és mennyisége viszonylag állandónak bizonyult a tökmagolajban, a legnagyobb a gamma-tokoferol aránya, mely ezen összetevő 90 százalékát képezi.
A következő táblázatban a tökmagolaj összetevőinek szervezetünkre gyakorolt hatását vesszük sorra.
Összetevő Hatása és hatásmechanizmusa
Delta-7 szterin Gyulladáscsökkentő
Vízhajtó
A dihidrotesztoszteron (DHT) sejt-receptorokra való kötődésének gátlása
A DHT mennyiségének csökkentése a prosztata szövetében
A prosztata működésének normalizálása
Szelén Gyulladáscsökkentő
Definiálatlan összetevők Baktériumellenes hatás
Linolsav Az E2 és F2α prosztaglandinok előfutára, melyek fontos szerepet játszanak a Detrusor-sphincter interakcióban
Tokoferolok (α, β és γ) Az alfa-tokoferol biológiai antioxidánsnak számít
A béta- és gamma-tokoferol erősítik a kötőszövetet és az izmokat
Karotenoidok Lekötik az oxigén-szabadgyököket
Magnézium Javítja az ideg–izom kötődések működését
Foszfor Csökkenti a húgyúti és húgyhólyag-kő kialakulásának lehetőségét
A tökmagolaj jótékony hatást fejt ki a következőkben felvázolt módokon is:
– a delta-7 szterin és a szelén csökkentik a jóindulatú prosztata-megnagyobbodás vagy prosztatatúltengés (BPH) tüneteit, mint amilyenek például a fájdalommal járó vizelet, gyakori éjszakai vizelési inger, vizelettartási problémák;
– a telítetlen zsírsavak csökkentik a magas koleszterinszintet, lassítják az érelmeszesedés folyamatát, jótékony hatást fejtenek ki az agy vérellátása, a vérkeringés terén;
– az antioxidánsok (A- és E-vitamin, szelén) lassítják a szervezet öregedési folyamatát;
– a tökmagolaj egyik jellemzőjének tartják a potencia növelésére gyakorolt hatását is, a műtétek utáni felépülés gyorsítását, továbbá a szervezet általános jólétének, a közérzet javításának az eredményeit;
– a zsírsavak a prosztaglandinok előfutárai, melyek pozitív hatást fejthetnek ki a gyulladáscsökkentő folyamatokra és a vérzsír szabályozására;
– a nyulakon végzett kísérletek azt bizonyították, hogy a tökmagból nyert olaj hatásosnak számít a reumatoid artritisz autoimmun megbetegedés kezelésében is.
Az olyan minőségi nyersanyag kiválasztása, mely megfelelő származási bizonyítvánnyal rendelkezik, rendkívül fontos egy olyan olaj előállításához, amelyik eleget tud tenni a fogyasztók elvárásainak. A Quantum Satis a héj nélküli Olinka olajtök mellett döntött, mely a vajdasági dél-bácskai tájegységről származik.
A Quantum Satis hidegen sajtolt olaj kizárólag mechanikai feldolgozáson esik át, a héj nélküli olajtök szárított magjainak közvetlen sajtolása útján állítjuk elő.
A Quantum Satis hidegen sajtolt olajnak karakterisztikus aromája van, magas tápértékkel rendelkezik és jótékony hatást fejt ki a szervezetünkre. A bioaktív összetevők magas tartalmának köszönhetően a legtöbbször a prosztata és a vérkeringési rendszer megbetegedéseinek megelőzése céljából, vagy a létező betegség tüneteinek enyhítésére használják a fogyasztók.